LINTURETKI ja VUOSIKOKOUS lauantaina 27.4

on

Alajärven ja Takajärven suojeluyhdistys ry:n vuosikokous järjestetään lauantaina 27.4.2019.

Päivä aloitetaan linturetkellä Alajärven ja Alajoen ympäristössä. Tapaaminen klo 11:00 Inkalan kartanolla (Inkalantie 91, Hattula). Autot saamme jättää parkkiin kartanon hallipihaan. Lintuoppaaksemme tulee jälleen Karri Jutila.

Linturetken jälkeen klo 13:00 siirrymme Kouvalan maamiesseuran talolle (Hyrväläntie 771, Hattula), Härkätien ja Alajoen risteyksen kupeeseen. Aluksi yhdistys tarjoaa hernekeittoa. Jälkiruokakahvien lomassa kosteikkosuunnittelija Elina Sorvali kertoo valuma-aluekunnostuksen mahdollisuuksista alueellamme ja vastaa yleisön kysymyksiin. Tilaisuuden päättää sääntömääräinen vuosikokous.

Karttakuva

Vuosikokouksessa valitaan yhdistyksen hallitus. Hallitukseen mahtuisi mukaan lisää aktiivisia ihmisiä! Vaikka hallitustyöskentely ei kiinnostaisi, suojeluyhdistyksen hyväksi voi tehdä muutakin: Harkitse, voisitko toimia vaikkapa jäsentiedotteiden kuvittajana tai jakelijana, apuna yleisötilaisuuksien järjestelyissä, soutajana vesinäytteenotoissa yms. Kaikki tämä edistää yhdistyksen toimintaa ja siten yhteisen vesistömme suojelutyötä.

Tarjoilun mitoittamista varten pyydämme ei-sitovaa ilmoittautumista viimeistään edellisenä lauantaina 20.4. Ilmoittautua voi sähköpostilla alajarvitakajarvi@gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 040-5966496. Paikalle saa tietenkin tulla myös ilman ilmoittautumista.

 

Tervetuloa!

 

ESITYSLISTA VUOSIKOKOUKSEEN

  1. Kokouksen avaus
  2. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja tarvittaessa kaksi ääntenlaskijaa
  3. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  4. Hyväksytään kokouksen työjärjestys
  5. Esitetään tilinpäätös, vuosikertomus ja toiminnantarkastajan lausunto
  6. Päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille
  7. Vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymis- ja jäsenmaksujen suuruudet
  8. Valitaan hallituksen puheenjohtaja ja hallituksen jäsenet (2-8 kpl)
  9. Valitaan toiminnantarkastaja ja hänelle varatoiminnantarkastaja
  10. Kokouksen päättäminen

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s